UCZNIOWIE Z ZS NR 2 W MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

W deszczowy i zimny wtorkowy poranek (11 kwietnia 2017 r.) uczniowie naszej szkoły wyruszyli do Gdańska w celu obejrzenia muzeum, o którym na długo jeszcze przed jego otwarciem było głośno. Muzeum II Wojny Światowej przywitało naszych wychowanków ogromną, sięgającą blisko 100 m kolejką.

Tłumy, które czekały przed wejściem wzbudziły nasz niepokój. Czy oby na pewno uda nam się wejść do budynku? Po godzinie jednak nasz strach przeminął. Cała grupa stała przed wejściem na główną ekspozycję. Naszym oczom ukazał się ogromny, betonowy hol, który prowadził do poszczególnych sal. Każda z nich budziła nasze ogromne zainteresowanie, zwiedzaliśmy przecież jedno z najważniejszych polskich muzeów. Na uczniach ogromne wrażenie zrobiły ekspozycja przedwojennej ulicy, las twarz - ofiar holokaustu oraz dwa czołgi, które znalazły się na głównej ekspozycji. Dla wielu z nich, jak sami podkreślali, wyjazd był możliwością spojrzenia na tragiczną historię Polski z lat 1939 - 1945 z zupełnie innej perspektywy.

Po ponad 3 godzinach spędzonych na ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej wróciliśmy do Nowego Dworu Gdańskiego, jednakże w autobusie, jak i przez kilka kolejnych dni na szkolnym korytarzu można było usłyszeć dyskusje na temat muzeum.

Uczniowie i organizatorzy pragną w tym miejscu podziękować Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim p. Wioletcie Przyborowskiej oraz Radzie Rodziców przy ZS nr 2 za pomoc w organizacji wyjazdu.

Maria Sobczyk
Łukasz Kępski