SPOTKANIE RADY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA SZKUTNIKÓW W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2

Dnia 15.11.2017 r. w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się pierwsze spotkanie Rady programowej, dotyczące wprowadzenia do oferty kształcenia zawodu szkutnik.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta Nowodworski Pan Zbigniew Ptak, przedstawiciele firm szkutniczych oraz rynku pracy i Ligi Morskiej i Rzecznej.

Rada programowa jest organem programowo-doradczym w celu wsparcia i pomocy merytorycznej we wprowadzeniu, promocji i nauczaniu zawodu szkutnik w Zespole Szkół  nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Skupia w swej strukturze przedstawicieli instytucji rynku pracy, edukacji i samorządowych.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Wioletta Przyborowska przedstawiła dotychczasowe działania w zakresie kształcenia w zawodzie szkutnik. Drugi rok w szkole realizowana jest innowacja szkutnicza (zajęcia teoretyczne i praktyczne) dla uczniów w zawodzie stolarz. Podczas spotkań z gimnazjalistami, dnia otwartego, festynu zawodowców oraz targów pracy i edukacji promowano  zawód szkutnika oraz przedstawiono możliwości  pracy i rozwoju kariery zawodowej. Opracowano program nauczania oraz ramowy plan nauczania. Kierownik praktycznej nauki zawodu Gabriela Figacz przedstawiła informację dotyczącą organizacji zajęć praktycznych u pracodawców oraz wymagania formalne dla instruktorów. Podczas spotkania zaproszeni goście przedstawili profil działalności swoich firm szkutniczych oraz zadeklarowali współpracę w zakresie organizacji zajęć praktycznych. Pan Starosta podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi obserwacjami i doświadczeniem dotyczącym szkutnictwa oraz zadeklarował pomoc w kontaktach z instytucjami i pozyskiwaniem środków.

Członkowie Rady programowej to:
  1.  Zbigniew Ptak – Starosta Nowodworski
  2.  Wioletta Lewandowska – Powiatowy Urząd Pracy
  3.  Piotr Łukasiuk – Cech Rzemiosł Różnych
  4.  Wiesława Kasperek – Pracodawca Pomorza
  5.  Tadeusz Kuśmierski – Pracodawca, Liga Morska i Rzeczna
  6.  Robert Domżał – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  7.  Piotr Ostrowski – Delphia Yacht Marina
  8.  Enoch Witucki – Activ Yachts
  9.  Aleksandra i Antoni Grodziccy – Algro Yachting
10.  Maciej Szafran – Narodowe Centrum Żeglarstwa
11.  Maciej Patoka – Yacht Company
12.  Michał Górski – Pętla Żuławska
13.  Andrzej Królikowski – Liga Morska i Rzeczna
14.  Krzysztof Maćkowiak – Aquila Yachts
15.  Kujawski Mariusz – szkutnik

Zespół Szkół nr 2 reprezentują:
16.  Wioletta Przyborowska – dyrektor

17.  Iwona Świgoń – wicedyrektor
18.  Gabriela Figacz – kierownik praktycznej nauki zawodu
19.  Andrzej Majsterek – nauczyciel.

Wioletta Przyborowska
Dyrektor Zespołu Szkół nr 2