Nauka zawodu w technikum informatycznym

Jeśli interesują Cię komputery, programowanie, aplikacje internetowe, tworzenie stron WWW oraz administrowanie sieciami to zapraszamy do naszej szkoły, bo jest to zawód dla Ciebie !

Informatyka to bardzo nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, wykorzystywana niemal we wszystkich sferach naszego życia. Zawód technika informatyka to zawód przyszłości !

W dzisiejszych czasach każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo wykorzystuje technologię komputerową. Informatyk jest więc zawodem, który umożliwia pracę we wszystkich typach przedsiębiorstw – zarówno związanych bezpośrednio z usługami i serwisem informatycznym, jak i pozostałych, użytkujących systemy komputerowe do różnych celów, np. administracyjno - biurowych.

W ramach przedmiotów zawodowych uczymy się budowy i zasad działania komputera, poznajemy sieci komputerowe, a także zdobywamy wiedzę, umiejętności z zakresu grafiki komputerowej i multimediów oraz tworzymy nasze pierwsze strony internetowe. Po trzeciej klasie uczniowie odbywają czterotygodniowe praktyki zawodowe u wybranych pracodawców z dziedziny informatyki. Nasz program nauczania odpowiada dynamicznemu rozwojowi informatyki.

Co roku uczniowie technikum informatycznego biorą udział w wycieczkach o charakterze zawodowym, min. do Radia Gdańsk, zapoznając się z pracą w radio, na Politechnikę Gdańską do Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz na konferencję informatyczną infoShare. Zakres tematyczny tej konferencji jest bardzo szeroki i obejmuje media cyfrowe, nowoczesne formy marketingu w Internecie, szeroko rozumiane technologie IT oraz zarządzanie projektami i przedsięwzięciami.

4 września 2012 roku w naszej szkole rozpoczęła działanie Lokalna Akademia Sieci CISCO. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje firma Cisco Systems – kalifornijska spółka, która stworzyła standardy rozwiązań sprzętowych i organizacyjnych dla sieci komputerowych i Internetu. To właśnie sprzęt tej firmy stanowi szkielet Internetu, a jej specjaliści decydują o wdrażaniu nowych technologii praktycznie na całym świecie. Akademia CISCO daje uczniom naszej szkoły możliwość uzyskania międzynarodowego certyfikatu CompTIA A+ oraz szansę na uzyskanie kwalifikacji gwarantujących zatrudnienie w firmach wykorzystujących technologie sieciowe.

Najbardziej typowe miejsca pracy dla technika informatyka to:

• punkty serwisowe,
  • firmy administrujące sieci komputerowe,
  • sklepy komputerowe,
  • dział obsługi informatycznej dowolnego przedsiębiorstwa,
  • ośrodki obliczeniowe,
  • firmy zajmujące się tworzeniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego.

Absolwent technikum w zawodzie technik informatyk może w przyszłości kontynuować naukę na wyższych studiach technicznych, a w perspektywie podjąć ciekawą i satysfakcjonującą pracę.