Pomoc przedmedyczna

Dnia 26 września 2012 roku uczniowie klasy I tż, II tż, IV tż, IV ti oraz grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wzięli udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez pana Jerzego Pawlytę – ratownika medycznego z Pogotowia Ratunkowego w Elblągu.

Prowadzący w formie prezentacji multimedialnej omówił:

• reanimację dziecka i osoby dorosłej, u których stwierdzono brak czynności życiowych (ćwiczenia praktyczne na fantomach),
  • sposoby postępowania podczas zachłyśnięcia się (osoba dorosła, dziecko),
  • objawy i sposoby postępowania w przypadku zawału serca,
  • sposoby postępowania przy omdleniu,
  • sposoby tamowania krwotoków (kończyny, nos),
  • jak postępować w przypadku urazów: głowy, kręgosłupa,
  • rodzaje złamań kończyn (otwarte, zamknięte) i sposoby postępowania przy złamaniach kończyn (górnych, dolnych),
  • wypadek drogowy (jak postępować z poszkodowanym podczas wypadku samochodowego).

Zwrócił szczególną uwagę na to, iż każdy z nas, nie tylko grupy ratownicze, ma obowiązek udzielania pomocy każdemu kto jej potrzebuje, ale pamiętać przy tym należy o własnym bezpieczeństwie (zabezpieczeniu siebie) oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku. Zaprezentował również w jaki sposób należy wykonać telefon na pogotowie ratunkowe, jakie informacje podać podczas rozmowy.

Organizatorzy,
mgr M. Gurak, mgr A. Bagrowska