UCZNIOWIE Z ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 PAMIĘTAJĄ O 17 WRZEŚNIA 1939 R.

W 75 rocznicę agresji ZSRR na Polskę uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oddali cześć ofiarom sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Podczas spotkania pod dębem pamięci posadzonym w 2010 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” uczniowie z Warszawskiej poznali nie tylko najważniejsze fakty związane z agresją sowiecką na Polskę, ale również mieli okazję porozmawiania o tym jak wyglądał los Polaków pod jarzmem ZSRR. Dzień 17 września był również doskonałą okazją, aby minutą ciszy uczcić pamięć  ofiar Zbrodni Katyńskiej w tym podpułkownika Józefa Eugeniusza Geronis de Libuschin zamordowanego w Charkowie.

17 września 1939 r. o godzinie 4:00 wschodnią granicę Rzeczypospolitej przekroczyły wojska Armii Czerwonej. Było to jawne złamanie podpisanego przez oba kraje w 1932 r. paktu o nieagresji. Sowieci w oficjalnych komunikatach podawali, iż ich obecność na wschodnich terenach Rzeczypospolitej ma za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa ludności słowiańskiej zamieszkującej te ziemie. W rzeczywistości jednak realizowali oni postanowienia tajnego protokołu zawartego w ramach paktu Ribbentrop - Mołotow. Następstwem ich działań był czwarty rozbiór Polski i ustanowienie dwóch stref okupacyjnych. Pod władaniem sowietów znalazły się tereny położone na wschód od linii Pisy, Narwi, Bugu i Sanu, stanowiło to blisko 52 % całego terytorium przedwojennej Polski. Wraz z zajmowaniem wschodnich ziem Rzeczypospolitej przez ZSRR rozpoczęły się masowe aresztowania przedstawicieli polskiej armii, inteligencji oraz duchowieństwa. Znaczna część z aresztowanych jeszcze we wrześniu 1939 r. żołnierzy została osadzona w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W kwietniu 1940 r. Stalin i NKWD podjęli decyzję o ich masowych rozstrzelaniu. Historycy szacują, iż Zbrodnia Katyńska pochłonęła blisko 22 tys. obywateli polskich. Przez wiele lat prawda o wydarzeniach z kwietnia 1940 r. była fałszowana i wypierana ze społecznej świadomości przez władze komunistyczne.

Dzisiejszy dzień był doskonałą okazją, aby choć w niewielkim stopniu porozmawiać o niej