WARSZTATY FILMOWE W RAMACH PROJEKTU „NOWY DWÓR GDAŃSKI - TAJEMNICE MIASTA”

23 września 2014 w Żuławskim Parku Historycznym odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu „Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta”. Ich celem było przygotowanie merytorycznie biorących udział w przedsięwzięciu uczniów klasy IV Technikum Informatycznego do prac nad filmem dokumentalnym. Trenerem naszej młodzieży była producentka i reżyser filmowy Pani Katarzyna Sędek ze Studia Delta. W trakcie warsztatów „Jak przygotować dobry film? Scenariusz, open sources i prawo autorskie w pracy filmowca.” rozmawiano m.in o tym czym są plany filmowe oraz w jaki sposób zaciekawić odbiorcę w filmie dokumentalnym. Reżyser zwróciła uwagę na to jak ważnym zadaniem jest przygotowanie dobrego scenariusza. Powinien on nie tylko stanowić kompendium wiedzy o przygotowywanym filmie dla nas, ale również być płaszczyzną komunikacji z pozostałą częścią ekipy filmowej.

W trakcie trwających kilka godzin warsztatów uczniowie na własnej skórze przekonali się, że dobre uchwycenie planów oraz przygotowanie scenariusza nie jest wcale łatwym zadaniem. Najpierw w kilka minut musieli przy pomocy zdjęć opowiedzieć jakąś historię. Następnie zaś samodzielnie przygotowali scenariusze, które wspólnie z trenerką omówili na forum publicznym. Działania te mają im ułatwić pracę nad głównym celem tegorocznego projektu, a mianowicie przygotowaniem filmu dokumentalnego poświęconego historii Nowego Dworu Gdańskiego.

Projekt „Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta. Film dokumentalny o historii naszej małej ojczyzny” dofinansowany jest ze środków VIII edycji programu Działaj Lokalnie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Tczewie – Fundację Pokolenia, ze środków Powiatu Nowodworskiego i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wnioskodawcą i realizatorem projektu jest działające przy Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim stowarzyszenie Warszawska54.org. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawują nauczyciel przedmiotów informatycznych Małgorzata Popik oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Łukasz Kępski.