TECHNIK MECHANIK

Rozpoczynamy cykl promocji kierunków kształcenia proponowanych przez Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim na rok szkolny 2021/2022. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które będziemy publikować systematycznie jako cykl prezentujący poszczególne zawody. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i dokumentów znajdują się na stronie internetowej szkoły pod adresem zs2ndg.szkolnastrona.pl w zakładce rekrutacja 2021/2022.

Pierwszy z prezentowanych zawodów, który znajduje się w naszej ofercie to: TECHNIK MECHANIK.

OPIS ZAWODU:

Technik mechanik jest zawodem szerokoprofilowym o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Zawód ten obejmuje swym zasięgiem takie zagadnienia jak: projektowanie, konstruowanie, wytwarzanie, budowę, eksploatację oraz naprawę maszyn, urządzeń i mechanizmów. Dzisiaj jest to zawód nie do zastąpienia. Współczesny technik mechanik operuje zarówno komputerem, jak i obrabiarkami skrawającymi do metali, automatyką i elektroniką oraz metodami organizacji pracy. Umiejętności praktyczne uczniowie zdobywają w warsztatach szkolnych i w czasie praktyk u wybranych pracodawców z branży mechanicznej. Po ukończeniu szkoły można podjąć studia lub założyć własną firmę. Ciekawą propozycją w ramach zawodu technik mechanik jest wprowadzona innowacja  pożarnicza. Uczniowie klas „strażackich” są kształceni zgodnie z poszerzonym  programem nauczania o zajęcia z zakresu przedmiotów  zawodowych, edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania fizycznego. Uczestniczą w zajęciach zorganizowanych w szkole i Państwowej  Straży Pożarnej.

OBOWIĄZKI:

1. organizowanie i nadzorowanie przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń,
  2. przeprowadzanie kontroli jakości wykonania wyrobów i usług, badanie części i zespołów oraz maszyn i urządzeń, instalowanie i uruchamianie obiektów mechanicznych wprowadzanych  do eksploatacji,
  3. projektowanie prostych obiektów  mechanicznych,
  4. projektowanie podstawowych procesów obróbki i montażu,
  5. sporządzanie dokumentacji technologicznej.

KOMPETENCJE:

1. zdolność do nauk ścisłych,
  2. umiejętność logicznego rozumowania,
  3. zdolność koncentracji uwagi,
  4. umiejętność pracy zespołowej,
  5. wyobraźnia i orientacja przestrzenna,
  6. umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, podzielność uwagi,
  7. odpowiedzialność,
  8. łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi,
  9. dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.

WYKSZTAŁCENIE:

1. Technika Mechaniczne
  2. Studia techniczne
  3. Kursy i certyfikaty specjalistyczne.

MIEJSCA PRACY:

Firmy usługowe i produkcyjne związane z:

1. obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych,
  2. montażem maszyn, kontrolą  techniczną,
  3. organizacją i nadzorowaniem prac,
  4. konserwacją i remontem maszyn,
  5. organizowaniem zaopatrzenia i zbytu.

Być może jest to zawód dla Ciebie jeśli:

- interesujesz się mechaniką,

- lubisz naprawiać rozmaite urządzenia,

- chcesz wiedzieć jak działają, jak je uruchomić,

- masz umysł twórczy i analityczny,

- jesteś skrupulatny i odpowiedzialny.

Następnym  prezentowanym zawodem w dniu 10 marca będzie technik informatyk.

CZEKAMY NA WAS !!!

w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 54

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, przedstawiającej nasze pracownie i wyposażenie.