STOP HEJTOWI!

W czwartek, 18 kwietnia 2024 r., odbyły się w pracowni komputerowej K2 spotkania dla wszystkich klas pierwszych na temat: „Hejt: nienawiść, która zatruwa życie ludziom takim jak Ty”.

Gospodarzami byli uczniowie klasy 3 technikum informatycznego prezentując przygotowane w różnej formie materiały.

Prowadzączy, Kuba Janas i Niko Podgórski, wykorzystując swój talent przywódczy, wprowadzili uczestników spotkania w problematykę hejtu.

Hejt w obecnych czasach stał się zjawiskiem bardzo powszechnym i może dotyczyć każdego z Nas.

Hejt to przemoc – internetowa strzelanina, w której nabojami są wyśmiewanie, obrażanie, atakowanie, poniżanie i obrzucanie błotem.

Zaprezentowany film, Alana Niedzielskiego, w bardzo obrazowy sposób przedstawił powody dlaczego hejterzy hejtują.

Podsumowując zjawisko hejtu prowadzący zaznaczyli, że nie warto hejtować, bo wszystko, co piszemy źle o innych, buduje Nasz obraz. Kreuje Nasz wizerunek, z którym trudno będzie Nam w przyszłości zerwać. Mówiąc wprost: szkodząc innym, działamy na naszą niekorzyść. Krzywdząc innych – najbardziej krzywdzimy siebie. Nie mówiąc już o tym, że hejt w sieci może być karalny. Istnieją w polskim prawie konkretne przepisy, które to umożliwiają.

Następnym elementem spotkania był quiz na temat: „Jak nie dać się hejterom? Czy przed hejtem w internecie da się obronić? Jak trzeba postępować, żeby hejterzy nie wyrządzili nam krzywdy?” Aplikację quizową zaprojektował i utworzył Szymon Lisek – klasowy wielbiciel programowania, a zaprezentowali i poprowadzili świetnie wczuwając się w swoje role: Paweł Łabędzki, Tomek Dudzik i Adrian Przybylski. Aktywni w quizie pierwszoklasiści otrzymali nagrodę w postaci szkolnych długopisów :)

Na koniec spotkania wszyscy obecni zaproszeni zostali na wystawę plakatów konkursowych wykonanych przez chętnych uczniów naszej szkoły. Temat plakatów oczywiście związany był z tematem spotkania. Każdy mógł zagłosować na najlepszą swoim zdaniem pracę.

Wyniki głosowania na najlepszy plakat ogłoszone zostaną już wkrótce :)

W spotkaniach uczestniczyło osiem klas pierwszych. Z uwagi na małe pomieszczenie pracowni komputerowej dla każdej klasy prezentacja tematu była prowadzona oddzielnie. Nad przebiegiem wszystkich spotkań oraz głosowaniem na plakaty konkursowe czuwały niezawodne uczennice klasy 3_s w składzie: Julia Procyk, Klaudia Parol, Zuzanna Celej, Julia Łyczak, Oliwia Lewandowska.

Organizatorzy – Uczniowie klasy 3 ti,
opiekunowie – mgr inż. M. Popik i mgr A. Gieniusz