IX TURNIEJ WIEDZY TECHNICZNEJ Z RYSUNKU TECHNICZNEGO

Dnia 22 i 23.04.2017 r. odbył się IX Turniej Wiedzy Technicznej z rysunku technicznego, turnieju organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim.

Rywalizacja w Turnieju Wiedzy Technicznej odbywała się pod patronatem:

- Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej z udziałem dr inż. Tadeusza Bocheńskiego
- Starosty Nowodworskiego z udziałem: Przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Grossa

Członka Zarządu Powiatu Nowodworskiego dr Zbigniewa Bojkowskiego.

Uroczystego otwarcia turnieju dokonała dyrektor Zespołu Szkół nr 2 – Wioletta Przyborowska. W rozpoczęciu turnieju brał również udział Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Dwór Gd. - Pan Jacek Michalski oraz Piotr Łukasiuk - Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i właściciel firmy STOLMACH.

Do uczestnictwa w turnieju na podstawie karty zgłoszenia przystąpiły szkoły o technicznym profilu kształcenia z Chojnic, Człuchowa, Gdańska, Gdyni /dwie szkoły/, Lęborka,  Miastka, Słupska, Tczewa, Wejherowa oraz Nowego Dworu Gd. W turnieju uczestniczyło 34 uczniów w tym 17 drużyn  rywalizujących o zwycięstwo indywidualne oraz reprezentacje szkół o zwycięstwo drużynowe.

Turniej trwał dwa dni i złożony był z części praktycznej polegającej na wykonaniu rysunku wykonawczego części na podstawie treści zadania oraz części teoretycznej  w formie  testu złożonego z 40 pytań i zadania składającego się z 20 zagadnień  z zakresu symboliki graficznej i oznaczeń stosowanych w rysunku technicznym. Część praktyczna była realizowana metodą tradycyjną /przyrządy kreślarskie/ lub w programie komputerowym Solid Edge.

Po podsumowaniu przez jurorów złożonych z opiekunów merytorycznych uczniów uczestniczących w turnieju wszystkich możliwych do zdobycia punktów komisja ustaliła zwycięzców w kategorii indywidualnej i zespołowej.

Kryształowy Puchar Przechodni
zdobył
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych z Lęborka
opiekun: Maria Kurowska

Turniej realizowany jest jako innowacja pedagogiczna i zgłoszony w Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Młodzież biorąca udział w turnieju miała zapewnione wyżywienie oraz nocleg. W ramach organizacji czasu wolnego zorganizowano wycieczkę do Przedsiębiorstwa „Hydromechanika” w Piaskowcu, gdzie młodzież miała możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi obrabiarkami z zakresu technik wytwarzania. Zwiedzenie śluzy Gdańska Głowa pozwoliło cofnąć się w przeszłość do czasów przekopu Wisły, a spacer po najpiękniejszych plażach na morskim wybrzeżu w miejscowości Stegna spowodowało w części odreagować stres pierwszego dnia turnieju.

Turniej przebiegał zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, należy podkreślić doskonałą postawę wychowawczą, a także w dużej części wiedzę merytoryczną wszystkich uczestników konkursu. Młodzież miała możliwość wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za udział w turnieju.

Główne cele Turnieju:
- promocja szkoły i regionu
- wdrażanie nowoczesnych metod nauczania
upowszechnianie najnowszej wiedzy i pobudzanie ducha rywalizacji.

Uroczystość rozdania nagród odbyła się po zakończeniu turnieju, a nagrody wręczyła Dyrektor Zespołu Szkól nr 2 mgr Wioletta Przyborowska oraz Członek Zarządu Powiatu dr Zbigniew Bojkowski.

Szkoła i uczestnicy turnieju składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom prywatnym i instytucjom za wsparcie finansowe konkursu.

Wyniki IX Turnieju Wiedzy Technicznej

Główny organizator