Oddajemy krew

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak też i w tym roku szkolnym Zespół Szkół Nr 2  przystąpił do konkursu Młoda Krew Ratuje Życie. Jednym z celów konkursu, organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż, jest popularyzowanie idei honorowego oddawania krwi...

 

Dnia 23 września  2011 roku wszyscy pełnoletni uczniowie mieli szansę, by podzielić się darem życia, oddając krew w specjalnym ambulansie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska, który przyjechał pod naszą szkołę.  Krew oddawali również nauczyciele, przyczyniając się w ten sposób do promowania idei konkursu i dając wszystkim dobry przykład.

 
Dnia 18 listopada 2011 roku z okazji zbliżających się obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa grupa uczniów naszej szkoły  oddała krew pod OSP w Nowym Dworze Gdański oraz wzięła udział w Obchodach Dni Honorowego Krwiodawstwa w siedzibie Zarządu Rejonowego PCK w Nowym Dworze Gdańskim.

 
Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzonych w dniach 22 – 26 listopada został w naszej szkole ogłoszony międzyklasowy konkurs na plakat promujący honorowe krwiodawstwo. Najciekawszy plakat wykonała klasa II Ti, nagrodą dla zwycięzców będzie udział w zajęciach edukacyjnych w Żuławskim Parku Historycznym. Na korytarzu szkolnym odbyła się pokonkursowa wystawa wszystkich prac.

 
Kolejna akcja oddawania krwi odbędzie się 21 marca 2012 roku na terenie naszej szkoły. Zapisy w świetlicy szkolnej.

 
Zapraszamy

 

Informacje dla krwiodawców – oddaje się 450 ml. krwi jednorazowo, mężczyźni co 2 miesiące, kobiety co 3 miesiące mogą oddawać krew. Przed oddaniem krwi należy spożyć treściwy posiłek i wypić co najmniej 0,5 l. płynów. Trzeba być pełnoletnim (mieć przy sobie dowód osobisty) i być zdrowym (nawet przeziębienie dyskwalifikuje do oddania krwi), tylko wówczas upust krwi nie będzie szkodliwy dla organizmu dawcy, poza tym pobrana krew nie może stanowić zagrożenia dla chorych, którym zostanie ona później przetoczona.

 

Dawca po oddaniu krwi otrzymuje 8 czekolad i jest zwolniony z pozostałych godzin lekcyjnych. Dawcy, którzy  nie będą kwalifikowali się do oddania krwi wracają na zajęcia. Honorowym dawcą krwi staje się po oddaniu pierwszy raz krwi, zasłużonym dawcą krwi staje się po oddaniu: kobiety 5 l. krwi  - odznaka III stopnia (brązowy krzyż), 10 l. krwi – odznaka II stopnia (srebrny krzyż), 15 l. krwi – odznaka I stopnia (złoty krzyż), mężczyźni odpowiednio po oddaniu 6, 12 i 18 l. krwi.

 

Wszyscy krwiodawcy poddawani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym. Nie mogą oddawać krwi ludzie po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby (żółtaczka zakaźna), chorzy na AIDS, zakażeni wirusem HIV, z tego względu nie pobiera się krwi od narkomanów, homoseksualistów, osób mających liczne kontakty seksualne. Przy każdym oddaniu krwi wykonywane są badania pozwalające wykryć nosicieli wirusa HIV oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C, a także osoby zakażone kiłą. Dawcami nie mogą być osoby chore na gruźlicę, kiłę, choroby krwi, choroby serca, naczyń krwionośnych oraz choroby nowotworowe, a także alkoholicy. Nie można oddać krwi w ciągu 12 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi lub osocza i po wykonaniu tatuażu. Przez okres 6 miesięcy krwi nie mogą oddawać osoby powracające z Afryki Środkowej i Zachodniej, Tajlandii, a także osoby zwolnione z zakładów karnych.

 

Do pobierania krwi używa się wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku więc nie można się zakazić np. AIDS.

 

mgr M. Gurak