Żuławy mlekiem płynące

Dnia 21 listopada 2012 roku klasa III technikum żywienia i gospodarstwa domowego uczestniczyła w lekcjach muzealnych (lekcja połączona z warsztatami) w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim, pt.: Żuławy mlekiem płynące.

 
Podczas zajęć przedstawiono historię tego miejsca, od początku istnienia związana z produkcją serów i szwajcarską rodziną Kriegów. Jednym z najstarszych krajów serowarskich jest Holandia. Fryzowie, skąd potem do Polski ruszyła fala osadnictwa mennonickiego, znani byli z hodowli bydła i wyrobu serów już za czasów rzymskich. Do tego wiodła ich obfitość i bujność pastwisk, łagodny klimat i wydajne hodowle. Przysłowiowe zamiłowanie mennonitów do czystości, skutkowało doskonałym mlekiem i równie dobrymi serami. Mleczarstwo ich było solidnie zorganizowane we wszystkich etapach, począwszy od obory a skończywszy na sprzedaży towaru.

 
Polskie władze wiedziały, że ziemie na Żuławach są bardzo żyzne, ale nie znali metod ich odwadniania. Dając od drugiej połowy XVI wieku w dzierżawę grunty mennonitom, mieli nadzieję, że osadnicy z Holandii zmienią krajobraz Żuław i uczynią je regionem wysoce użytecznym dla rolnictwa. I tak się stało.

 
Od ziarenka do bochenka…czyli jak powstaje chleb, kto wymyślił chleb?, kiedy upieczono go po raz pierwszy?, czy zawsze receptura była taka sama? na te i inne pytania dotyczące chleba naszego powszechnego uczniowie szukali odpowiedzi podczas zajęć w muzeum. Historia chleba pozwoliła  poznać zawody związane z jego produkcją i narzędzia używane tradycyjnie w procesie jego powstawania. Dowiedzieliśmy się również , dlaczego nasi dziadkowie kreślą nożem krzyż na każdym napoczętym bochenku chleba. Na warsztatach upiekli swój własny, świeży, pachnący chleb. Następnie wykonali samodzielnie sery podpuszczkowe i masło z mleka prosto od krowy.

 
Produkcję nadzorował pan Krzysztof Jaworski z wykształcenia technolog żywności, a z zawodu serowar.

 
Organizator,
mgr inż. Ewelina Kępińska –Lipińska