Mapa pamięci - rozpoczęcie projektu

30 listopada 2012 r. w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu edukacyjnego Mapa pamięci.  Jego głównym celem jest stworzenie wirtualnej mapy poświęconej byłym więźniom obozu koncentracyjnego Stutthof. W projekcie biorą udział uczniowie klasy I technikum obsługi turystycznej oraz klasy III technikum informatycznego.

 

Pierwsze spotkanie odbyło się pod tytułem Co i jak pamiętamy? Miejsca pamięci – co i jak dlaczego? Poprzedziło je wystąpienie Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 mgr Wioletty Przyborowskiej, która zwróciła uwagę na znaczenie projektu zarówno na płaszczyźnie edukacyjnej, jak również w sferze kształtowania postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków.

 

Właściwa część spotkania została podzielona przez organizatorów na dwie części. Pierwsza przygotowana przez pracownika Muzeum Stutthof mgr Piotra Chruścielskiego, wprowadziła uczniów naszej szkoły w tajniki wiedzy związanej z kulturą pamięci. Rozmawiano m.in. o tym w jaki sposób społeczeństwa kształtują pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych oraz dlaczego jedne są bardziej istotne od drugich. Istotną kwestią było również zwrócenie uwagi na sprawy związane ze zjawiskami pamięci narodowej i indywidualnej. Na koniec swojego wystąpienia pan Piotr skoncentrował się na stworzonych przez wybitnego francuskiego historyka Pierre Nora pojęciach: miejsc oraz nośnikach pamięci. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły przygotowane przez pracownika muzeum nośniki pamięci m.in. zdjęcia archiwalne pochodzące z KL Stutthof i przedmioty wykonane przez więźniów: listy, obrazki, bajki.

 

Druga część spotkania została przygotowana przez nauczyciela wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole mgr Łukasza Kępskiego. Jej celem było próba wyjaśnienia znaczenia kultury pamięci w kształtowaniu tożsamości współczesnych Polaków i Europejczyków. W pierwszej części omówione zostało m.in. zjawisko konfliktu pamięci oraz jego przyczyn. Problem ten przedstawiono na przykładzie postrzegania Marszałka Józefa Piłsudskiego w Polsce i na Litwie. Druga część wystąpienia pana Łukasza poświęcona została kilku dużym projektom dotyczącym kultury pamięci. Były to: Europejska Sieć Pamięci i Solidarności nadzorowany przez Narodowe Centrum Kultury, Polsko – Niemieckie Miejsca Pamięci projekt realizowany przez Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i Deutsches Polen – Institut w Darmstadt oraz program Fundacji EVZ Geschichtswerkstatt Europa.

 

W przyszłym tygodniu uczniowie klas biorących udział w projekcie wraz z opiekunami odwiedzą Muzeum Stutthof, gdzie zwiedzą teren byłego obozu koncentracyjnego, a także wezmą udział w pokazie filmu Ostatni świadkowie.

 

Organizator,

mgr Łukasz Kępski