Nie jesteś sam

NIE JESTEŚ SAM
realizacja zadania w konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń

Dnia 28 listopada 2012 roku zostały przeprowadzone warsztaty, które prowadziła pani Justyna Kwiatkowska. Pierwsza część składała się z prelekcji na temat: Sieroctwo na tle dziejów, podczas której uczniowie poznali historię sieroctwa oraz jego rodzaje. Drugą część stanowiło konwersatorium pod hasłem NIE JESTEŚ SAM. Uczniowie dowiedzieli się gdzie mogą szukać pomocy, jeśli znaleźli się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub eurosieroctwa. Powołane są do tego instytucje oraz odpowiedzialne osoby m. in. pedagog szkolny, wychowawcy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej. Uczniowie dowiedzieli się również z jakimi problemami mogą dzwonić na numer telefonu zaufania.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i opracowywali sytuacje problemowe. Ich zadaniem było określenie jakie uczucia towarzyszą osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej np. strata rodziców, ubóstwo, kalectwo czy też alkoholizm. Następnie uczniowie określali, w jaki sposób pomóc takim osobom i jaki problem dotyczy wyżej wymienionych. Na koniec nauczycielka poleciła, aby uczniowie wszystkie te rozwiązania stosowali w życiu codziennym i pomagali osobom, które znajdują się w gorszej sytuacji życiowej.

W konwersatorium wzięły udział następujące klasy: I c, I w, I tim, I tot, II ti, II tż, II tot, III ti, III tot, III tm oraz IV tż.

Nauczyciel historii,
mgr Justyna Kwiatkowska