Bezpieczeństwo i wiedza techniczna w kształceniu technika mechanika

W roku szkolnym 2012/2013 rozpoczęto realizację innowacji pożarniczej w zawodzie technik mechanik. Ma ona na celu uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego poprzez unikalną ofertę ćwiczeń poza murami szkoły. Projekt jest skierowany do uczniów pierwszej klasy Technikum Mechanicznego. W ramach projektu oferujemy uczniom spotkania z funkcjonariuszami Straży Pożarnej na których poznają tajniki zawodu strażaka, zapoznają się z fachowym sprzętem strażackim oraz z ćwiczeniami strażackimi. Celem takich ćwiczeń będzie sprawdzenie wiedzy, umiejętności oraz ich sprawności fizycznej. Poza tym uczniowie będą mogli rozwinąć umiejętności współzawodnictwa i współpracy we wspólnych działaniach. Podczas wspólnych zadań uczniowie będą mogli poznać swoje mocne i słabe strony oraz nauczą się współpracować w sytuacjach trudnych. Unikatowość projektu wiąże się z zajęciami szkoleniowymi pozwalającymi uczniom zdobyć oprócz nowej wiedzy także praktykę. Uczniowie mogą zobaczyć z czym wiąże się praca strażaka, będą mogli zapoznać się z unikalnym sprzętem strażackim stosowanym nie tylko podczas gaszenia pożarów, ale także podczas innych akcji przyczyniających się do ratowania życia. Większość zajęć odbywa się na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim.