Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 - warsztaty

25 września 2013 r. uczniowie klasy III Technikum Żywieniowego wraz z opiekunem Marzanną Trąbką wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.”. Spotkanie przygotowane zostało przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Odział w Gdańsku i towarzyszyły wystawie, którą można było oglądać w sali dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego.

 
W trakcie trwania warsztatów uczniowie naszej szkoły mieli okazję bliżej zapoznać się z historią tragicznych wydarzeń z września 1939 r. Prowadzący sporo miejsca poświęcili takim zagadnieniom jak pierwsze aresztowania, miejsca odosobnienia dla ludności polskiej na Pomorzu. Osobno omówione zostały zbrodnie popełnione przez nazistów w Piaśnicy, gdzie od października 1939 do kwietnia 1940 r. zostało zamordowanych od 12 do 14 tys. przedstawicieli ludności polskiej na Pomorzu. W znacznej części przedstawicieli inteligencji, duchowieństwa, pracowników administracji polskiej i działaczy polonijnych na terenie Wolnego Miasta Gdańsk.  Dla biorących udział w warsztatach uczniów była to również okazja do poznania pierwszych miesięcy działania Obozu Jeńców Cywilnych Stutthof oraz struktury społecznej więźniów, którzy trafiali tam począwszy od 2 września 1939 r.

 
Była to niezwykła lekcja historii, która w bardzo rzeczowy, ale jednocześnie poruszający sposób odwoływała się do tragicznych wydarzeń związanych z II wojną światową w naszym regionie.

 

Organizator,

mgr Ł. Kępski