Mapa Pamięci - II edycja

13 listopada 2013 r. dyrektorzy Piotr Tarnowski Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Wioletta Przyborowska Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim podpisali umowę partnerską w ramach II edycji projektu edukacyjnego Mapa pamięci. Od listopada 2013 r. do maja 2014 r. uczniowie klas II Technikum Obsługi Turystycznej oraz I Technikum Informatycznego będą kontynuowali pracę nad stworzoną w ubiegłym roku szkolnym platformą internetową z relacjami świadków historii – byłych więźniów obozu Stutthof.

Założeniami tegorocznych działań jest przede wszystkim przystosowanie kodu strony internetowej do urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Działanie te ma nie tylko przyczynić się do dostosowania platformy do wymogów współczesnej techniki, ale co najważniejsze umożliwi korzystanie z niej na terenie całego Muzeum Stutthof w Sztutowie. Mapa pamięci poszerzona zostanie również o kolejne wywiady z byłymi więźniami. Uczniowie w trakcie trwania projektu wezmą udział w warsztatach dotyczących historii regionalnej, w szczególności poświęconym okupacji na terenach Pomorza oraz współczesnej kultury pamięci i wykorzystaniu w niej technik multimedialnych.

Wartym odnotowania jest również fakt, iż w trakcie trwania projektu uczniowie biorący w nim udział zwiedzą Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz inne miejsca pamięci związane z historią II wojny światowej na Pomorzu. Odwiedzą Westerplatte, Muzeum Poczty Gdańskiej, Piaśnicę i Szpęgawsk. Udział w uroczystościach rocznicowych w Muzeum biedzie nie tylko okazją do kształtowania ich postaw patriotycznych, ale także sposobnością do spotkań z byłymi więźniami i bezpośredniej rozmowy z uczestnikami wydarzeń z lat 1939 -1945.

Projekt Mapa Pamięci  - I edycja realizowany był przez Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie w roku szkolnym 2012/2014.  Jego założeniem było stworzenie multimedialnej mapy z wspomnieniami byłych więźniów hitlerowskiego obozu Stutthof. Pracując nad projektem uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w licznych warsztatach, prelekcjach, które przyczyniły się zarówno do poszerzenie ich wiedzy historycznej, jak również umiejętności z zakresu przedmiotów zawodowych.

Strona projektu dostępna jest pod adresem www.mapapamieci.pl.

Od roku szkolnego 2013 / 2014 projekt Mapa pamięci jest innowacją pedagogiczną zatwierdzoną przez Pomorskie Kuratorium Oświaty.

mgr Łukasz Kępski