SUKCES UCZNIÓW Z WARSZAWSKIEJ

Czym był kapłon? Jak jadało się na dworach Branieckich, Potockich, czy Czartoryskich w XVIII wieku? Co było w modzie na stole Augusta II Mocnego? Jeżeli nie znają Państwo odpowiedzi na te pytania zapraszamy do zapoznania się z blogiem uczniów klasy II SK z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, który właśnie zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Smaki Baroku” organizowanym przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

 
Karolina Brzezińska, Patrycja Fortas, Edyta Wójtowicz i Adrian Szumielewicz przez kilka ostatnich miesięcy poszukiwali, opisywali i gotowali potrawy, które w epoce baroku cieszyły się ogromną popularnością na dworach szlacheckich w Polsce i Rzeszy Niemieckiej. Wyniki ich pracy można śledzić na blogu Niekiepski Barok (http://niekiepskibarok.wordpress.com). Wśród potraw, które przygotowali i opatrzyli swoim komentarzem uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim znalazły się m.in. Heidnische Kuchen, Łosoś po Królewsku, czy też XVIII wieczna Tarta Cytrynowa. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali od strony gastronomicznej p. Gabriela Kuszner-Drobik, zaś od strony historyczno-informatycznej p. Łukasz Kępski.


W nagrodę uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim odwiedzi p. Maciej Nowicki, „kucharz królewski”, który wspólnie z prof. Jarosławem Dumanowskim odkrywa dla Muzeum w Wilanowie smak staropolskiej kuchni. Zorganizuje on dla zwycięskiej grupy warsztaty kulinarne poświęcone kuchni barokowej. Ponadto uczniowie otrzymają nagrody książkowe, a ich blog zostanie opublikowany na stronie Muzeum Króla Jana III w Wilanowie. Uczniowie zdobyli również dla Zespołu Szkół nr 2 pierwsze punkty w Szkolnej Lidze Historycznej, której organizatorem jest miesięcznik „Mówią wieki”.

 
O sukcesie uczniów z Warszawskiej można przeczytać na stronie Muzeum w Wilanowie: http://www.wilanow-palac.pl/smaki_baroku_konkurs.html

 
Gabriela Kuszner-Drobik i Łukasz Kępski