ELIMINACJE OKRĘGOWE OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH

W dniu 17.04.2015 roku odbyły się Eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim w Olsztynie, w których udział wzięli uczniowie klasy IV technikum żywienia i gospodarstwa domowego: Paulina Szymańska i Bartosz Stolski.

 
Eliminacje składały się z części pisemnej i praktycznej. Młodzież  pisała test składający się z 60 pytań za który mogła otrzymać 60 pkt. i wykonywała 3 zadania praktyczne, za które mogła uzyskać także 60 pkt.

 
Do udział w 39 Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (BLOK ŻYWIENIE CZŁOWIEKA) przystąpiło 29 uczniów z 23 szkół.

 
Wyniki eliminacji:

  • I miejsce –………… zdobył 106 punktów na 120 możliwych
  • IX miejsce – Bartosz Stolski zdobył 90,5 punktów na 120 możliwych
  • XVII miejsce – Paulina Szymańska zdobyła 85,5 na 120 możliwych.

 

Celem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest:

  • rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań żywieniem oraz popularyzacja
  • i pogłębienie wiedzy, poza wiadomości i umiejętności zawodowe objęte programem nauczania w szkołach zawodowych,
  • umożliwienie młodzieży zdobycie dyplomu szkoły wyższej na deficytowych kierunkach studiów za pośrednictwem tytułu laureata,
  • ukazanie walorów środowiska wiejskiego jako miejsca pracy i życia na wsi, które nie różni się standardem od życia w mieście,
  • umożliwienie trwałego łączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, jako podstawowej zasady nauczania.

 

Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej - teoretycznej i praktycznej. Jej ideą jest ukazanie młodzieży szkół średnich zadań stojących przed tym jednym z najważniejszych działów gospodarki narodowej, rozszerzenie jej zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z produkcją rolniczą, miejscem przyszłej pracy młodego pokolenia, co ma wyjątkowe znaczenie we właściwym wykonywaniu zawodu. Realizując zadania zawarte w programie Olimpiady, młodzież może wzbogacić swoje przygotowanie zawodowe, a jednocześnie dzięki pogłębieniu wiedzy i umiejętności przyczynić się do stałego unowocześniania i rozwoju polskiego rolnictwa.

 
Szkolny koordynator,
mgr inż. Ewelina Kępińska-Lipińska