EKOLOGIA

Dnia 20 marca 2015 roku z okazji obchodów Światowego Dnia Wody uczniowie klasy I CW oraz I TŻ zwiedzili oczyszczalnię ścieków w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie zapoznani zostali z procesem biologicznym oczyszczania wody. Dnia 23 marca uczniowie klas: 2 W, 1 TIM, 1 TŻ, 1 TOT, 4 TŻ, 2TIO wzięli udział w spotkaniu z Panią Jolantą Bulak z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy na temat wody, jej zasobów i ich ochrony oraz określonej problematyki – w tym roku był to zrównoważony rozwój oraz zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w akcji  - Godzina dla Ziemi. Celem tej akcji jest wyrażenie poparcia dla ochrony klimatu na Ziemi poprzez nakłonienie jak największej liczby ludzi do wyłączenia na godzinę światła oraz urządzeń elektrycznych w domach, biurach oraz budynkach użyteczności publicznej (28 marca o godz. 20:30). Chodzi o zmotywowanie do przyjęcia postaw proekologicznych oraz troski o zdrowie naszej planety każdego dnia. Oddziały WWF na całym świecie, poza ogólną edukacją środowiskową, angażują też ludzi w rozwiązywanie konkretnych problemów ekologicznych. Godzina dla Ziemi 2015 w Polsce poświęcona była pomocy krytycznie zagrożonemu gatunkowi, jakim jest morświn.

W dniach 13 – 17 kwietnia zbieraliśmy w naszej szkole plastikowe butelki typu PET, które dnia 18 kwietnia (sobota) grupa uczniów klasy III TŻ oraz II TM wymieniła w Żuławskim Parku Historycznym na drzewka podczas akcji Salwinia Ekoklubu - Drzewko za butelkę. Drzewka posadzone zostały na terenie naszej szkoły. Dnia tego uczniowie wzięli również udział w kursie układania wałów przeciwpowodziowych.

W dniach 20 i 21 kwietnia uczniowie klasy I CW, III C oraz III TM włączyli się w program Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim pod hasłem: Ożywić pola. Uczniowie sadzili drzewa na polach w miejscowości Nowinki. Po nasadzeniu drzew odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Dnia 22 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie klasy I CW, II CW, III C, II SK, III TŻ wzięli udział w spotkaniu z Panią Jolantą Bulak. Zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi - Z energią zmieńmy źródła - prelekcja poświęcona była promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

W miesiącu marcu ogłoszony został konkurs plastyczno–fotograficzny pod hasłem Przyroda Żuław oraz zorganizowana Szkolna Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. Podczas obchodów Dnia Ziemi zwycięzcom konkursów wręczone zostały nagrody i dyplomy pamiątkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Ochotniczy Hufiec Pracy w Nowym Dworze Gdańskim. I miejsce z konkursie plastyczno – fotograficznym zajął Seweryn Galewski z klasy II W, II miejsce Mikołaj Wiśniewski również z klasy II W, III miejsce zajęli uczniowie klasy II TM Krzysztof Ditter i Patryk Piotrkowicz. W szkolnej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej I miejsce zajęła uczennica klasy II TŻ Ilona Andzel, II miejsce Natalia Świątek również z klasy II TŻ, miejsce III zajęła uczennica klasy I TŻ Dorota Orzechowska. Gratulujemy.

Dnia 9 maja ruszamy sprzątać rzekę Tugę. Zapisy do dnia 7 maja przyjmuje Pani Monika ze świetlicy. Za udział w akcji czekają nagrody niespodzianki. Serdecznie zapraszamy.

Szkolny organizator,
mgr Monika Gurak