„OPOWIEDZ ICH HISTORIĘ ….” - UCZNIOWIE Z ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W NOWYM DWORZE GDAŃSKIM W NOWYM PROJEKCIE

12 czerwca 2015 r. w Gdańskim Liceum Autonomicznym odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące projektu „Opowiedz ich historię. Wielokulturowy Gdańsk”. W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły Karolina Brzezińska, Małgorzata Deka i Krystian Krajewski wraz z nauczycielem historii Łukaszem Kępskim. Od czerwca 2015 r. do kwietnia 2016 r. wspólnie z trójmiejskimi liceami będą pracować nad filmami dokumentalnymi poświęconymi mniejszościom narodowym zamieszkującym Gdańsk i jego najbliższe okolice.

W trakcie spotkania omówiono założenia teoretyczne projektu. Rozlosowano także mniejszości narodowe jakimi przez kolejne miesiące zajmować się będą poszczególne szkoły. I tak uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim staną przed niezwykle trudnym zadaniem, bowiem będą odpowiedzialni za przygotowanie filmu o mniejszości rosyjskiej.  W trakcie wakacji będą musieli stworzyć ramowy scenariusz filmu, który zaprezentują w trakcie kolejnego spotkania 14 września.

Projekt „Opowiedz ich historię …” to nie tylko doskonała okazja do poznania wielokulturowej przeszłości i teraźniejszości naszego regionu, ale także możliwość konfrontacji swoich umiejętności oraz wiedzy z najlepszymi. Nasi uczniowie w trakcie trwania projektu współpracować będą z: Gdańskim Liceum Autonomicznym, III LO w Gdańsku, IV LO w Gdańsku, V LO w Gdańsku,  XV LO w Gdańsku, XXIV LO w Gdańsku oraz Sopockim Liceum Autonomicznym. Większość z tych szkół jest w pierwszej dziesiątce rankingu Perspektyw 2015. W trakcie prac projektowych młodzież z naszej szkoły będzie miała również okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem przewodników z IBedekera, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Zespół Szkół nr 2 w projekcie „Opowiedz ich historię. Wielokulturowy Gdańsk” reprezentują Adriana Kozłowska i Monika Szpilka z klasy II TIO, Małgorzata Deka z klasy II TŻ, Karolina Brzezińska z klasy II SK oraz Krystian Krajewski z klasy III TIM.

Więcej o projekcie można się dowiedzieć na stronie: http://opowiedzichhistorie.gfo.iq.pl

Szkolny koordynator
mgr Ł. Kępski