NIEZWYKŁY MURAL W PRACOWNI HISTORYCZNEJ ZS2

29 maja 2015 r. uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim wspólnie z absolwentami i gimnazjalistami z Zespołu Szkół w Lisewie Malborskim wzięli udział w tworzeniu muralu historycznego. To pierwsza wspólna inicjatywa naszych uczniów z członkami Klubu Obywatelskiego „Młody Obywatel”, który od kilku lat działa w lisewskiej szkole. Tematem przewodnim malowidła, jest przedwojenna widokówka Nowego Dworu Gdańskiego (ówczesnego Tiegenhof), która przedstawia powstałą w 1909 roku wieżę ciśnień oraz pierwszy urząd miejski jaki funkcjonował w naszym mieście po 1880 roku.

Uczniowie naszej szkoły wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Lisewa Malborskiego samodzielnie przygotowali szablony, które posłużyły im jako podstawa stworzenia malowidła. Wspólna praca była także doskonałą możliwością do porozmawiania o historii regionalnej oraz żuławskiej tożsamości. Członkowie Klubu „Młody Obywatel” podzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi swoich wcześniejszych doświadczeń z muralami, które ozdobiły przystanki autobusowe w ich miejscowości. Natomiast nasza młodzież zaprezentowała swoje prace, zrealizowane podczas projektów „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli …” oraz „Nowy Dwór Gdański - tajemnice miasta”.

Wspólne tworzenie muralu w pracowni historycznej to dopiero początek wzajemnej współpracy obu szkół na tle edukacji regionalnej. Już w czerwcu w klasie 36 zostanie naniesiony ostatni szablon, który zwieńczy wspólną pracę żuławskiej młodzieży. Natomiast w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły przygotują warsztaty dla lisewskiej młodzieży z tworzenia kolaży fotograficznych. Mural to także początek przemian w pracowni historycznej, o których już wkrótce będziemy informowali na stronie naszej szkoły.

W tworzeniu muralu w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim wzięli udział: Natalia Kwitnewska, Szymon Rutkowski, Marlena Zbrzeźna (Lisewo Malborskie), Katarzyna Jędo, Martyna Rachwał, Maja Chmielewska, Dominika Skotnik, Adriana Kozłowska, Monika Szpilka, Joanna Szumińska, Agata Żurawska, Patrycja Kozłowska, Karol Jędrzejczyk, Michał Kropidłowski, Maciej Kuleta, Kamil Szczepanik (wszyscy II TIO), Tomasz Wójcik (II TŻ) oraz Kamil Łata (I CW). Opiekunami uczniów byli Michał Romanowski (Lisewo Malborskie) oraz Łukasz Kępski.

Klasa II TIO pragnie wyrazić podziękowania Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim p. Wioletcie Przyborowskiej za zgodę na wykonanie muralu w pracowni oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim za sfinansowanie farb na potrzeby malowania klasy.

mgr Ł. Kępski