Aktywni z Warszawskiej

W miesiącu wrześniu, uczniowie  Zespołu Szkół Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, wzięli udział w wielu działaniach młodzieżowych...

W połowie września młodzież ze Szkolnego Koła Europejskiego wraz z opiekunem panem Jackiem Kuklińskim udała się do Gdańska, na bardzo ciekawe wydarzenie „Mobilna Młodzież”. Była to impreza dla młodych, otwartych, aktywnych i ciekawych świata. Celem kampanii „Mobilna Młodzież”, której organizatorem jest Komisja Europejska, jest promocja mobilności edukacyjnej i zawodowej młodych ludzi w Europie w ramach strategii „Europa 2020” i zachęcanie do korzystania z unijnych grantów przyznawanych w wielu obszarach.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, w którym odbyły się takie przedsięwzięcia. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy jako jedyna szkoła w regionie nowodworskim uczestniczyć w tak ciekawej imprezie. Wydarzenie to składało się z kilku paneli dyskusyjnych dotyczących m.in. wolontariatu europejskiego, nauki w Europie, a także zakładania własnej firmy na „18-tkę”.

Wśród imprez towarzyszących były pokazy beatboxu,  tańca w stylu dancehall i streetdance, a także malowanie graffiti. Młodzież otrzymała wiele bardzo ciekawych materiałów propagandowych i gadżetów od  organizacji biorących udział w imprezie: Stowarzyszenie Morena, Wojewódzki Urząd Pracy, liczne uczelnie wyższe. W wydarzeniu wzięli udział  m.in. Komisarz Europejski ds. Młodzieży, Minister Edukacji Katarzyna Hall i europoseł, były Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego Jan Kozłowski. Zachęcali oni młodzież do aktywności, mobilności, przedsiębiorczości i pomocy innym. Europoseł Jan Kozłowski dodał, iż ważnym przejawem odpowiedzialności obywatelskiej młodzieży będzie udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Była to bardzo udana i ciekawa impreza.  To i wiele innych działań jest podejmowanych przez Klub Europejski, którego działalność jest w tym roku szkolnym innowacją pedagogiczną Zespołu Szkół Nr 2. Nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem Morena z Gdańska, prowadzącym m.in. szkolenia o tematyce europejskiej. W miniony wtorek gościliśmy w naszej szkole koordynatora programu Eurodesk, pana Damiana Ciechorowskiego, który przeprowadził zajęcia na temat eurowolontariatu i europracy. Omówił  główne założenia projektu „Młodzież w Działaniu” dotyczącego pozyskiwania środków na różne inicjatywy młodzieżowe.

To nie koniec naszych działań we wrześniu. Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Młodzi Głosują”, w ramach którego będziemy namawiać społeczność Żuław do udziału w wyborach. W planach lekcje europejskie, spoty reklamowe, debaty, wywiady, happeningi i szkolne prawybory parlamentarne, które odbędą się 30 września br. Chcemy pobudzić młodzież i dorosłych do większej aktywności obywatelskiej i oddania swojego głosu 10 października 2011 roku.

Zapraszamy do odwiedzania szkolnej strony internetowej: www.zs2ndg.szkolnastrona.pl.